Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou
 

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Žďár nad Sázavou

partner projektu

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Žďár nad Sázavou

Adresa:Dvořákova 4, Žďár nad Sázavou 591 01
Telefon:566 623 446
E-mail:
Web:http://www.szszdar.cz
Facebook:https://www.facebook.com/St%C5%99edn%C3%AD-zdravotnick%C3%A1-%C5%A1kola-a-VO%C5%A0Z-%C5%BD%C4%8F%C3%

SZŠ a VOŠZ Žďár nad Sázavou se zaměřuje na vzdělávání žáků a studentů v oblasti zdravotnictví. 

 

Obory činnosti

 
GPS souřadnice: 49°33'27.806"N, 15°56'23.862"E
 
Historie školy
  • V roce 1906 byla založena Zemská lnářská škola.

  • Roku 1939 přejmenována škola na Odbornou hospodářsko-lnářskou školu. Areál školy byl dokončen v roce 1909.

  • Střední zdravotnická škola ve Žďáře nad Sázavou vznikla v roce 1972.

  • Od 1. 9. 1996 zahájila svoji činnost Vyšší zdravotnická škola.

  • Dne 1. 7. 2006 došlo ke změně názvu školy na Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Žďár nad Sázavou. SZŠ a VOŠZ Žďár nad Sázavou se zaměřuje na vzdělávání žáků a studentů do oblasti zdravotnictví.


Nabídka oborů

- škola je rozdělena na dva stupně vzdělávání 

1. Střední zdravotnická škola 

Střední stupeň vzdělávání

  • 4 třídy denního čtyřletého studia oboru Zdravotnický asistent
  • 4 třídy denního čtyřletého studia oboru Zdravotnické lyceum

 Oba obory jsou zakončeny maturitní zkouškou.

→ Obor Zdravotnický asistent je určen pro žáky základních škol (po ukončení povinné devítileté školní docházky a po úspěšném zvládnutí přijímacího řízení na SZŠ), a to i pro chlapce i dívky, kteří mají zájem pracovat v nějakém zdravotnickém oboru. Po absolvování maturit mohou nastoupit přímo do praxe, a to jako „zdravotnický asistent", popř. si zvýšit kvalifikaci na nějaké VOŠZ (i přímo na té samé škole), popř. na VŠ.

→ Obor Zdravotnické lyceum je určen pro žáky základních škol (po ukončení povinné devítileté školní docházky a po úspěšném zvládnutí přijímacího řízení na SZŠ), a to i pro chlapce i dívky, kteří mají po maturitě zájem se dále věnovat studiu nějakého zdravotnického oboru zejména na vysokých školách, popř. na vyšších odborných školách. Absolventi tohoto oboru mohou jít studovat i na vysokou školu jiného zaměření než zdravotnického.


2. Vyšší odborná škola 

► Vyšší stupeň vzdělávání

Jedná se o pomaturitní tříleté studium (denní a kombinovaná forma studia při zaměstnání) zakončené absolutoriem. Absolventi tohoto studia získávají titul „Diplomovaná všeobecná zdravotní sestra" a mohou samostatně poskytovat ošetřovatelskou péči dospělým i větším dětem a ve spolupráci s lékařem se podílejí na preventivní, léčebné, diagnostické i rehabilitační péči.

  • Diplomovaná všeobecná sestra

Profil absolventa a cíle výuky: 

Studijní profil absolventky v oboru Diplomovaná všeobecná sestra vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace pro země Evropské unie, vztahující se k úloze a funkci sester ve společnosti, které zahrnují: řízení a poskytování ošetřovatelské péče - podpůrné, preventivní, léčebné, rehabilitační i pomocné, a to jednotlivcům, rodinám i skupinám, výuku klientů/nemocných a zdravotnického personálu, aktivní zařazení do zdravotnického týmu, rozvoj ošetřovatelské praxe, kritického myšlení a výzkumu. 

Cílem studijního programu je připravit všeobecně orientovanou diplomovanou sestru, která bude schopna samostatně působit v péči o zdraví, v prevenci, v péči o nemocné. 

Uplatnění absolventů a profesionální růst: 

Praktické zaměření studia, vzdělávání v multidisciplinárních oborech, jazyková příprava, vzdělání v oblasti managementu a administrativy, psychologie, komunikace, pedagogiky, sociologie i práva a legislativy vytváří předpoklady pro plnění řídících úkolů v ústavních i nelůžkových zdravotnických zařízeních a v privátních ošetřovatelských organizacích. Může se uplatnit i jako všeobecná sestra. 
Teoretické poznatky, které získá v průběhu studia, budou předpokladem pro zapojení se do vědecké, výzkumné práce v rámci své profese i k lektorské činnosti. 
Diplomovaná všeobecná sestra se může dál vzdělávat v rámci specializační průpravy v jednotlivých úsecích ošetřovatelské péče i vysokoškolského studia ošetřovatelství. 

Formy výuky:

Studium denní, 3leté a kombinované 3,5leté. Podmínkou studia je ukončené úplné středoškolské vzdělání. Výuka probíhá v jarním a letním období formou přednášek, seminářů, praktických cvičení, konzultací ukončených hodnocením splněno, splněno s klasifikací nebo zkouškou. Celé studium je zakončeno závěrečnou zkouškou - absolutoriem z ošetřovatelství v klinických oborech, ošetřovatelství, psychologie a z cizího jazyka. Součástí závěrečné zkoušky je vypracování absolventské práce. 

Různé - studium je vhodné pro ženy i muže školné je stanoveno na 3 000,- Kč ročně zajišťujeme ubytování v domově mládeže


Škola spolupracuje s širokým spektrem sociálních partnerů, např.:

  • Nemocnice v Novém Městě na Moravě, kde žáci vykonávají povinnou praxi,
  • Dům klidného stáří ve Žďáře nad Sázavou,
  • Senior penzion FIT ve Žďáře nad Sázavou,
  • Dům s pečovatelskou službou v Novém Městě na Moravě,
  • Oblastní Charita Žďár nad Sázavou a další.

V posledních letech se škola zapojuje do mnoha projektů podporovaných Evropským sociálním fondem se spoluúčastí státního rozpočtu ČR, anebo do projektů řízených Krajem Vysočina.

Žáci se účastní celé řady soutěží, a to nejen psychologických, první pomoci, ale i jazykových olympiád, finanční gramotnosti apod.

V průběhu studia si žáci rozšiřují vědomosti prostřednictvím poznávacích exkurzí, a to v rámci odborných předmětů i předmětů všeobecně vzdělávacích.

V současné době se škola snaží vyvíjet své aktivity nejen v oblasti zdravotnictví, ale i v oblasti jazykového vzdělání – exkurze, projekty se zaměřením na rozvoj komunikačních dovedností v cizím jazyce.

Cílem je, aby naši absolventi se uplatnili nejen na trhu práce v naší České republice, ale aby měli i šanci najít svou budoucí perspektivu i zemích EU, popř. v jiných cizích zemích. Předpokladem pro práci v zahraničí je samozřejmě je vybavit i jazykovými schopnostmi a dovednostmi.


Projekt v rámci programu ERASMUS+

Popis projektu:

Jde o dvouletý projekt zahraničních stáží pro naše studenty VOŠZ, který zprostředkuje partnerská organizace Weiterbildungsakademie Dresden (WAD). Praktické stáže proběhnou v nemocnicích v Drážďanech a jeho okolí.

V průběhu projektu se uskuteční 4 dvoutýdenní stáže, vždy pro 6 studentů. Studenti budou mít možnost pracovat v nemocnicích v odděleních kardiologie, neurologie, rehabilitace a fyzioterapie. Získají praktické poznatky v kardiologickém centru (seznámení se s Monovette systémem pro žilní odběry, práce na kardiologické JIP, asistence při ošetřeních centrálního žilního katetru, cévkování, péče o periferní žilní linky, ap.) a na rehabilitační klinice (hygienická péče o pacienty, péče o pacienty s tracheostomickou kanylou, práce na neurologické JIP a poznají i rehabilitační postupy v daném místě - mobilizování a aktivizování pacientů). Seznámí se také s prací německých fyzioterapeutů a budou doprovázet pacienty na ergoterapii.

Projekt budeme realizovat podle principů ECVET a očekáváme, že posílí naši konkurenceschopnost v nabídce zdravotnických škol na Vysočině a přispěje k naplnění cílů školy v oblasti zkvalitňování úrovně výuky.

Očekáváme, že kromě rozšíření praktických dovedností našich studentů se prohloubí jejich jazykové schopnosti, zlepší se interkulturní povědomí a zahraniční praxe se pozitivně odrazí i na jejich dalších studijních výsledcích. V neposlední řadě se posílí jejich uplatnění u budoucích zaměstnavatelů - nemocnic nebo zdravotnických zařízení.